Competition: Great Jedi War XI

Finished
Great Jedi War XI

Civil War has befallen the Brotherhood. The Clans and the Dark Council have split into three factions: the Loyalists, who have rallied behind Grand Master Ashen; the Rebels, following the banner of Jac Cotelin; and the New Order, led by the mysterious Sith Lord Esoteric. Each faction has stormed the surface of Korriban, establishing impressive fortifications and moving towards the Valley of the Dark Lords.

Competition Information
Organized by
Prophet James Lucius Entar, Grand Master Muz Ashen Keibatsu, Grand Master Declan Roark, Moff Zanet Xox, Master Dacien Victae, Warlord Socorra, Grand Master Telaris "Mav" Cantor, Eminent Val Cole, Adept Taigikori Aybara Dupar
Running time
2015-01-10 until 2015-02-09 (about 1 month)
Target Unit
Entire DJB
Competition Type
Other
Awards
None/Other (Manually Awarded)
Participants
190 subscribers, of which 190 have participated.
Great Jedi War XI has 11 sub-competitions
Title Status Running time Competition Type
Round 1: Gaming Finished 2015-01-10 - 2015-01-23 (13 days) Multiplayer Gaming
Run-On Finished 2015-01-10 - 2015-02-09 (about 1 month) Run-On
Round 1: Fiction Finished 2015-01-10 - 2015-01-23 (13 days) Fiction
Battle Plan Finished 2015-01-10 - 2015-02-09 (about 1 month) Other
Round 1: GFX Finished 2015-01-10 - 2015-01-23 (13 days) Graphics/Multimedia
Multimedia Finished 2015-01-10 - 2015-02-09 (about 1 month) Graphics/Multimedia
Round 1: Puzzle Finished 2015-01-10 - 2015-01-23 (13 days) Flash Gaming/Puzzles
Round 2: Puzzle Finished 2015-01-26 - 2015-02-09 (14 days) Flash Gaming/Puzzles
Round 2: GFX Finished 2015-01-26 - 2015-02-09 (14 days) Graphics/Multimedia
Round 2: Gaming Finished 2015-01-26 - 2015-02-09 (14 days) Multiplayer Gaming
Round 2: Fiction Finished 2015-01-26 - 2015-02-09 (14 days) Fiction
Leaderboard
  Name 1st Places 2nd Places 3rd Places Other placements

1st place

1

Prophet Halcyon Rokir Taldrya
First Places:
1
Second Places:
1
Third Places:
1
Other Placements

2nd place

2

Adept Baxir Vol
First Places:
1
Second Places:
1
Third Places:
0
Other Placements
  • 5th place: 1
  • 6th place: 1

3rd place

3

Battlemaster Dralin Fortea
First Places:
1
Second Places:
1
Third Places:
0
Other Placements
  • 6th place: 1

4th place

4

Warlord Teylas Ramar
Dark Council Staff Assistants
First Places:
1
Second Places:
1
Third Places:
0
Other Placements
  • 8th places: 2
  • 10th place: 1

5th place

5

Adept Selika Roh
Dark Council
First Places:
1
Second Places:
1
Third Places:
0
Other Placements
  • 8th place: 1

6th place

6

Raider Vivibelle Baenre
First Places:
1
Second Places:
0
Third Places:
1
Other Placements
  • 6th place: 1
  • 10th place: 1

7th place

7

Adept Sildrin Lyonsbane
First Places:
1
Second Places:
0
Third Places:
1
Other Placements
  • 10th place: 1

8th place

8

Master Aidan Kincaid
First Places:
1
Second Places:
0
Third Places:
0
Other Placements
  • 4th place: 1
  • 5th place: 1
  • 6th place: 1
  • 7th place: 1

9th place

9

Master Natth a'Niel Palpatine
Clan Scholae Palatinae
First Places:
1
Second Places:
0
Third Places:
0
Other Placements
  • 4th place: 1

9th place

9

Warlord Nyssa "Bubbles" Taldrya
First Places:
1
Second Places:
0
Third Places:
0
Other Placements
  • 4th place: 1